Walory zdrowotne

Walory zdrowotne mniszka lekarskiego.

{desc/40/} Walory zdrowotne mniszka lekarskiego

{desc/60/}

Czym jest mniszek lekarski?

Potocznie nazywamy go dmuchawcem. Jest to pospolita roślina o niezwykłych właściwościach, która porasta łąki, polany, trawniki i wszystko dookoła. Uznawany jest za bardzo uciążliwy szczególnie gdy wyrasta na bardzo zadbanych trawnikach ze względu na to, że jest bardzo łatwo siewny. Przez co ciężko się go pozbyć.
Jednak jak się spojrzeć precyzyjniej okazuje się, że ta roślina jest bardzo przydatna. Ma niezwykłe właściwości prozdrowotne i ogrom zastosowań w ziołolecznictwie.

Mniszki lekarskie są bogate w związki bioaktywne, które korzystnie wpływają na trawienie dzięki wspomaganiu wątroby.

{desc/100/}

Badania wykazały, że mniszek i przetwory z niego działają wielokierunkowo:

  • pobudza wytwarzanie i przepływ żółci,
  • korzystnie wpływa na działanie trzustki
  • normalizuje proces trawienia,
  • pomaga zapobiegać cukrzycy i regulować glikemię,
  • ma właściwości moczopędne,
  • wspomaga odchudzanie.

Cała roślina składa się z korzenia, łodygi, liści i kwiatów. Poniżej dokładniejszy opis co za co odpowiada.

{desc/40/}

Korzeń mniszka lekarskiego - walory zdrowotne
{desc/60/}

Korzeń

W korzeniach wykryto inulinę, fruktozę, kwasy organiczne, trójterpeny, garbniki, flobafeny oraz olejek eteryczny. W leczeniu schorzeń dróg żółciowych i wątroby oraz układu pokarmowego również stosuje się mniszek lekarski. Działanie tego ziola jest skuteczne i szybkie. Korzeń mniszka lekarskiego pomaga w leczeniu czerniaka i białaczki. Wyciąg z korzenia mniszka zabija komórki nowotworowe czerniaka. Sprawia on, że te komórki znowu podlegają naturalnemu procesowi w organizmie – obumieraniu i wydalaniu komórek uszkodzonych bądź "zużytych". W ten sam sposób korzeń mniszka działa w przypadku białaczki. Ponadto nie stwierdzono, aby ekstrakt z korzenia mniszka uszkadzał zdrowe komórki.

{desc/60/}

Łodyga

Nie każdy wie, że żucie świeżych łodyg może bezboleśnie rozpuścić kamienie żółciowe. Kuracja trwa 14 dni. Łodygi myje się razem z kwiatostanem, następnie usuwa się koszyczek i wolno żuje łodygę. Początkowo ma ona gorzki smak, jest chrupka i soczysta, podobna w smaku do endywii. Należy spożywać pięć do sześciu łodyg dziennie, czasem nawet do 10.

Kuracja ta usuwa również świąd skóry, ponieważ oczyszcza krew z toksyn.

{desc/40/}

Walory zdrowotne mniszka lekarskiego - łodyga

{desc/40/} 

Liście i kwiaty mniszka lekarskiego
{desc/60/}

Liście i kwiaty

W liściach i kwiatach stwierdzono obecność żółtych barwników ksantofilowych (taraksantyny), flawonoidów oraz soli mineralnych (potas, magnes, siarkę i krzem) i witamin (zwłaszcza znaczne ilości witaminy C. Liście pomagają natomiast w leczeniu raka piersi i prostaty. Działają odtruwająco oraz moczopędnie a za tym idzie detoksykacja organizmu oraz pozbycie się nadmiaru wody, który odpowiedzialny jest za celulit.  Natomiast napary przygotowane z liści działają przeciwgorączkowo oraz przeciwkaszlowo. 

{desc/100/}

Poszukujecie narzędzia do walki ze zbędnymi kilogramami?

{desc/60/}

Mniszek lekarski jest rośliną, która wykazuje również takie właściwości. Badania stwierdziły, że pozyskane z mniszka ekstrakty ograniczają gromadzenie tłuszczu. Inną właściwością mniszka jest jego działanie przeciwcukrzycowe. Mniszek zawiera inulinę, która wpływa pozytywnie na gospodarkę węglowodanową organizmu. Dzięki temu spowalnia wchłanianie cukru z pożywienia do krwi, a także obniża indeks glikemicznych przyjmowanego pokarmu.

{desc/40/}

Walory zdrowotne mniszka lekarskiego - odchudzanie

{desc/100/}

Pozyskiwane z mniszka lekarskiego ekstrakty mają właściwości przeciwzapalne. Dzięki czemu może być bardzo dobrym wsparciem przy różnego rodzaju infekcjach.

Wyciągi z mniszka lekarskiego chronią wątrobę, serce oraz nerki a wszystko to przez wysoką zawartość przeciwutleniaczy, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników czyli czynników odpowiadających za stres oksydacyjny. Prowadzić on może do zmian chorobotwórczych w obrębie tych narządów.

Mniszek wpływa na układ krążenia również w ten sposób, że obniża poziom cholesterolu a za tym idzie zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy lub choroby wieńcowej

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl