Mniszek lekarski a cukrzyca
Mniszek lekarski a cukrzyca

Mniszek lekarski, z którego korzenia wypalamy naszą kawę alternatywną, to bardzo popularna roślina, która ma wiele właściwości zdrowotnych. Jedną z nich jest wspieranie leczenia i zapobiegania cukrzycy. Jak mniszek to robi?

Mniszek lekarski zawiera substancję o nazwie inulina. Inulina to naturalny polisacharyd, czyli rodzaj węglowodany, który występuje w roślinach, np. w cykorii czy właśnie w mniszku lekarskim. Jest rodzajem błonnika pokarmowego. Nie jest trawiona przez ludzkie enzymy, ale przez bakterie w jelicie grubym. Inulina pomaga regulować poziom cukru we krwi, ponieważ obniża indeks glikemiczny pokarmów i w ten sposób spowalnia wchłanianie glukozy z jelit. Inulina wpływa też pozytywnie na gospodarkę węglowodanową organizmu i poprawia wrażliwość komórek na insulinę. Dodatkowe korzyści zdrowotne to m.in. obniżanie poziomu cholesterolu, wspomaganie flory bakteryjnej i zapewnianie uczucie sytości. 

Mniszek lekarski zawiera także kwas chlorogenowy. Ten związek chemiczny występuje naturalnie m.in. w ziarnach kawy oraz w mniszku lekarskim. Jest silnym przeciwutleniaczem, czyli ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Kwas chlorogenowy wpływa na metabolizm glukozy i tłuszczów. Hamuje bowiem aktywność enzymów odpowiedzialnych za rozkład skrobi i sacharozy, co ogranicza ilość glukozy dostarczanej do krwi po posiłku. Kwas chlorogenowy zwiększa również wydzielanie insuliny przez trzustkę i poprawia jej działanie. 

Mniszek lekarski może być stosowany jako dodatek do diety osób z cukrzycą lub ze stanem przedcukrzycowym, ale nie zastępuje leczenia farmakologicznego. Warto skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji ziołowej, ponieważ mniszek lekarski może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Prozdrowotne działanie mniszka odczują przede wszystkim osoby chore na cukrzycę typu II.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl