Wiele osób uważa mniszka za chwast ciężki do wytępienia. Jednak jak się przyjrzymy bliżej mniszek jest bardzo cennym surowcem szczególnie w kuchni. Roślinę tę można wykorzystać w całości przygotowując z każdej z jej części wspaniałe danie, przyprawę lub napój.
Liście mniszka lekarskiego wprost świetnie nadają się do sałatek jako dodatek do zup czy sosów. Można z nich przygotować również pastę, którą smarujemy pieczywo. (Polecam serdecznie!) Orzeźwiają smakiem, są bogate w witaminę C oraz minerały takie jak żelazo i magnez. Liście mniszka lekarskiego pomagają również oczyszczać organizm z toksyn i wspierają układ odpornościowy.
Żółte i pachnące kwiaty mniszka lekarskiego można wykorzystać do przygotowania syropów, miodów, dżemów jak również nalewek. Są słodkie i aromatyczne, a także mają właściwości lecznicze. Kwiaty mniszka lekarskiego łagodzą kaszel, poprawiają nastrój i wzmacniają serce.
Z korzenia lub liści mniszka lekarskiego można przygotować wyśmienitą herbatę o wielu przydatnych naszemu organizmowi właściwościach. Taka herbata ma działanie odtruwające i pobudzające trawienie. Herbaty jak również kawy z mniszka zyskują popularność na całym świecie, bardzo cenione są one za swoje właściwości prozdrowotne.
Mniszek lekarski w przetworach spożywczych: Mniszek lekarski może być również użyty jako składnik różnych przetworów spożywczych. Jego korzeń można ciąć, suszyć i mielić. W ten sposób obrobiony surowiec stanowi również bazę naszych produktów.
Jak widać, mniszek lekarski to roślina o wielu zastosowaniach w dziale żywności. Pamiętajmy jednak, że przed korzystaniem z mniszka lekarskiego należy zachować odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Dlatego też zawsze należy sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na tę roślinę, czy nie ma ona zanieczyszczeń lub pestycydów, oraz czy nie koliduje z naszymi lekami.