Dużo mówimy o wartościach zdrowotnych korzenia z mniszka lekarskiego. Wśród naszych alternatywnych kaw znajdziesz jednak również kawę z mniszka z korzeniem łopianu. Warto więc zainteresować się również właściwościami zdrowotnymi tego zioła.
Łopian należy do rodziny astrowatych. Zna go prawie każdy, chociaż nie wszyscy kojarzą go pod tą nazwą. Potocznie nazywa się go bowiem często rzepem, ponieważ jego owoce przyczepiają się do odzieży. Dawniej łopian uprawiano i spożywano jako warzywo. Suszony korzeń łopianu ma charakterystyczny zapach oraz słodkawy smak.
W składzie korzenia łopianu znajdziemy m.in. sole mineralne (potas, żelazo, wapń, magnez i cynk), witaminy C i E, kwas foliowy, flawonoidy, olejek eteryczny, białka oraz inulinę. Roślina ta najczęściej stosowana jest przy problemach z układem pokarmowym i moczowym. Korzeń łopianu świetnie sprawdza się w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, zaburzeniach wydzielania żółci oraz stanach zapalnych dróg moczowych. Wysoka zawartość lignany sprawia, że korzeń łopianu działa przeciwzapalnie i przeciwutleniająco. Dodatkowo ma on właściwości antybakteryjne oraz grzybobójcze.
Korzeń łopianu charakteryzuje się wysoką zawartością potasu. Dzięki temu pozytywnie wpływa na serce oraz wspomaga leczenie chorób stawów. Dlatego też regularne spożywanie zaleca się osobom chorującym na reumatyzm i zapalenie stawów. Warto sięgać po niego również przy problemach z nadciśnieniem. Wysoka zawartość potasu w korzeniu łopianu sprawia bowiem, iż rozszerza on naczynia krwionośne oraz usprawnia przepływ krwi, co ma pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze, a przy tym pomaga zapobiegać tak groźnym schorzeniom jak udar mózgu czy zawał serca.
Badania wykazały, że korzeń łopianu ma działanie moczopędne, co wspiera detoksykację organizmu. Natomiast wysoka zawartość błonnika zapobiega zaparciom oraz przywraca regularność wypróżnień. Korzeń łopianu pomaga również przy takich dolegliwościach jak niestrawność, zgaga i wzdęcia.
Z właściwości zdrowotnych łopianu skorzystają także chorzy na cukrzycę, zwłaszcza typu II, ponieważ korzeń łopianu pomaga w ustabilizowaniu glikemii, czyli poziomu glukozy we krwi.
Jeżeli dodać do tego niezwykłe walory prozdrowotne samego mniszka lekarskiego, to nasza alternatywna kawa z mniszka lekarskiego z korzeniem łopianu i lukrecją okazuje się propozycją nie tylko smakowitą, ale też cenną dla zdrowia.